BUK7613-75B,118
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
BUK7613-75B,118
BUK7613-75B,118
Part Number
BUK7613-75B,118
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Description
MOSFET N-CH 75V 75A D2PAK
Data sheet
BUK7613-75B,118.pdf
Delivery Services
BUK7613-75B,118
Comments
    BUK7613-75B,118 Specifications
    Part Status Active
    FET Type N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 75V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2644pF @ 25V
    Vgs (Max) ±20V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 157W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 13 mOhm @ 25A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)