BUK761R8-30C,118
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
BUK761R8-30C,118
BUK761R8-30C,118
Part Number
BUK761R8-30C,118
Manufacturer
NXP USA Inc.
Description
MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK
Data sheet
BUK761R8-30C,118.pdf
Delivery Services
BUK761R8-30C,118
Comments
    BUK761R8-30C,118 Specifications
    Part Status Obsolete
    FET Type N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) -
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 150nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10349pF @ 25V
    Vgs (Max) -
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 333W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.8 mOhm @ 25A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)