BUK7M12-40EX
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
BUK7M12-40EX
BUK7M12-40EX
Part Number
BUK7M12-40EX
Description
MOSFET N-CH 40V MLFPAK
Data sheet
BUK7M12-40EX.pdf
Delivery Services
BUK7M12-40EX
Comments
    BUK7M12-40EX Specifications
    Part Status Active
    FET Type N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 48A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15.8nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 979pF @ 25V
    Vgs (Max) ±20V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 55W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 12 mOhm @ 15A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)