BUK7M22-80EX
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
BUK7M22-80EX
BUK7M22-80EX
Part Number
BUK7M22-80EX
Description
MOSFET N-CH 80V MLFPAK
Data sheet
BUK7M22-80EX.pdf
Delivery Services
BUK7M22-80EX
Comments
    BUK7M22-80EX Specifications
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 80V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 37A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23.9nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1643pF @ 25V
    Vgs (Max) ±20V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 75W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 22 mOhm @ 10A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)