BUK7Y08-40B/C,115
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
BUK7Y08-40B/C,115
BUK7Y08-40B/C,115
Part Number
BUK7Y08-40B/C,115
Manufacturer
NXP USA Inc.
Description
MOSFET N-CH 40V 75A LFPAK
Data sheet
BUK7Y08-40B/C,115.pdf
Category
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Delivery Services
BUK7Y08-40B/C,115
Comments
    BUK7Y08-40B/C,115 Specifications
    Part Status Active
    FET Type N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) -
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36.3nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2040pF @ 25V
    Vgs (Max) -
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 105W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 8 mOhm @ 25A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)