BUK9514-55A,127
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
BUK9514-55A,127
BUK9514-55A,127
Part Number
BUK9514-55A,127
Description
MOSFET N-CH 55V 73A TO220AB
Data sheet
BUK9514-55A,127.pdf
Delivery Services
BUK9514-55A,127
Comments
    BUK9514-55A,127 Specifications
    Part Status Obsolete
    FET Type N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 55V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 73A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) -
    Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs -
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3307pF @ 25V
    Vgs (Max) -
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 149W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 13 mOhm @ 25A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)