BUK9840-55/CUX
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
BUK9840-55/CUX
BUK9840-55/CUX
Part Number
BUK9840-55/CUX
Description
MOSFET N-CH 55V 5A SOT223
Data sheet
BUK9840-55/CUX.pdf
Delivery Services
BUK9840-55/CUX
Comments
    BUK9840-55/CUX Specifications
    Part Status Active
    FET Type N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 55V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Ta), 10.7A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) 5V
    Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs -
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1400pF @ 25V
    Vgs (Max) ±10V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 8.3W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 40 mOhm @ 5A, 5V
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)