BUK9M19-60EX
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
BUK9M19-60EX
BUK9M19-60EX
Part Number
BUK9M19-60EX
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Description
MOSFET N-CH 60V 38A LFPAK
Data sheet
BUK9M19-60EX.pdf
Delivery Services
BUK9M19-60EX
Comments
    BUK9M19-60EX Specifications
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 38A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) 5V
    Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13.8nC @ 5V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1814pF @ 25V
    Vgs (Max) ±10V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 62W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 17 mOhm @ 10A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)