BUK9M23-80EX
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
BUK9M23-80EX
BUK9M23-80EX
Part Number
BUK9M23-80EX
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Description
MOSFET N-CH 80V 37A LFPAK
Data sheet
BUK9M23-80EX.pdf
Category
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Delivery Services
BUK9M23-80EX
Comments
    BUK9M23-80EX Specifications
    Part Status Active
    FET Type N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 80V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 37A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) 5V
    Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20nC @ 5V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2808pF @ 25V
    Vgs (Max) ±10V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 79W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 20 mOhm @ 10A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)