DMN4009LK3-13
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DMN4009LK3-13
DMN4009LK3-13
Part Number
DMN4009LK3-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
MOSFET N-CH 40V 18A DPAK
Data sheet
DMN4009LK3-13.pdf
Category
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Delivery Services
DMN4009LK3-13
Comments
    DMN4009LK3-13 Specifications
    Part Status Obsolete
    FET Type N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Ta)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) -
    Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21nC @ 4.5V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2072pF @ 20V
    Vgs (Max) -
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 2.19W (Ta)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.5 mOhm @ 14A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)