IPD33CN10NGBUMA1
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
IPD33CN10NGBUMA1
IPD33CN10NGBUMA1
Part Number
IPD33CN10NGBUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
MOSFET N-CH 100V 27A TO252-3
Data sheet
IPD33CN10NGBUMA1.pdf
Category
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Delivery Services
IPD33CN10NGBUMA1
Comments
    IPD33CN10NGBUMA1 Specifications
    Part Status Obsolete
    FET Type N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 27A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) -
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 29µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1570pF @ 50V
    Vgs (Max) -
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 58W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 33 mOhm @ 27A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)