IPD50R399CP
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
IPD50R399CP
IPD50R399CP
Part Number
IPD50R399CP
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
MOSFET N-CH 550V 9A TO-252
Data sheet
IPD50R399CP.pdf
Category
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Delivery Services
IPD50R399CP
Comments
    IPD50R399CP Specifications
    Part Status Obsolete
    FET Type N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 550V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) -
    Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 330µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 890pF @ 100V
    Vgs (Max) -
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 83W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 399 mOhm @ 4.9A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)