IPI032N06N3 G
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
IPI032N06N3 G
IPI032N06N3 G
Part Number
IPI032N06N3 G
Description
MOSFET N-CH 60V 120A TO262-3
Data sheet
IPI032N06N3 G.pdf
Delivery Services
IPI032N06N3 G
Comments
    IPI032N06N3 G Specifications
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) -
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 118µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 165nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13000pF @ 30V
    Vgs (Max) -
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 188W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.2 mOhm @ 100A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)