IPI05CN10N G
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
IPI05CN10N G
IPI05CN10N G
Part Number
IPI05CN10N G
Description
MOSFET N-CH 100V 100A TO262-3
Data sheet
IPI05CN10N G.pdf
Delivery Services
IPI05CN10N G
Comments
    IPI05CN10N G Specifications
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) -
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 181nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12000pF @ 50V
    Vgs (Max) -
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.4 mOhm @ 100A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)