IPI072N10N3GXKSA1
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
IPI072N10N3GXKSA1
IPI072N10N3GXKSA1
Part Number
IPI072N10N3GXKSA1
Description
MOSFET N-CH 100V 80A TO262-3
Data sheet
IPI072N10N3GXKSA1.pdf
Delivery Services
IPI072N10N3GXKSA1
Comments
    IPI072N10N3GXKSA1 Specifications
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) -
    Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 90µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4910pF @ 50V
    Vgs (Max) -
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.2 mOhm @ 80A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)