IPI139N08N3GHKSA1
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
IPI139N08N3GHKSA1
IPI139N08N3GHKSA1
Part Number
IPI139N08N3GHKSA1
Description
MOSFET N-CH 80V 45A TO262-3
Data sheet
IPI139N08N3GHKSA1.pdf
Delivery Services
IPI139N08N3GHKSA1
Comments
    IPI139N08N3GHKSA1 Specifications
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 80V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) -
    Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 33µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1730pF @ 40V
    Vgs (Max) -
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 79W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 13.9 mOhm @ 45A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)