PSMN015-100YLX
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
PSMN015-100YLX
PSMN015-100YLX
Part Number
PSMN015-100YLX
Description
MOSFET N-CH 100V LFPAK56
Data sheet
PSMN015-100YLX.pdf
Delivery Services
PSMN015-100YLX
Comments
    PSMN015-100YLX Specifications
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 69A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) 5V, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 86.3nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6139pF @ 25V
    Vgs (Max) ±20V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 195W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 14.7 mOhm @ 20A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)