PSMN2R0-30YLE,115
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
PSMN2R0-30YLE,115
PSMN2R0-30YLE,115
Part Number
PSMN2R0-30YLE,115
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Description
MOSFET N-CH 30V LFPAK
Data sheet
PSMN2R0-30YLE,115.pdf
Category
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Delivery Services
PSMN2R0-30YLE,115
Comments
    PSMN2R0-30YLE,115 Specifications
    Part Status Active
    FET Type N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) 4.5V, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 2.15V @ 1mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 87nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5217pF @ 15V
    Vgs (Max) ±20V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 272W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 2 mOhm @ 25A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)