PSMN3R3-60PLQ
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
PSMN3R3-60PLQ
PSMN3R3-60PLQ
Part Number
PSMN3R3-60PLQ
Description
MOSFET N-CH 60V 130A TO-220
Data sheet
PSMN3R3-60PLQ.pdf
Delivery Services
PSMN3R3-60PLQ
Comments
    PSMN3R3-60PLQ Specifications
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 130A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) 4.5V, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 95nC @ 5V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10115pF @ 25V
    Vgs (Max) ±20V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 293W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.4 mOhm @ 25A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)