PSMN4R0-25YLC,115
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
PSMN4R0-25YLC,115
PSMN4R0-25YLC,115
Part Number
PSMN4R0-25YLC,115
Description
MOSFET N-CH 25V 84A LFPAK
Data sheet
PSMN4R0-25YLC,115.pdf
Delivery Services
PSMN4R0-25YLC,115
Comments
    PSMN4R0-25YLC,115 Specifications
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 25V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 84A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) 4.5V, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 1.95V @ 1mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22.8nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1407pF @ 12V
    Vgs (Max) ±20V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 61W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5 mOhm @ 20A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)