PSMN6R0-25YLDX
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
PSMN6R0-25YLDX
PSMN6R0-25YLDX
Part Number
PSMN6R0-25YLDX
Description
PSMN6R0-25YLD/LFPAK/REEL 7 Q1
Data sheet
PSMN6R0-25YLDX.pdf
Delivery Services
PSMN6R0-25YLDX
Comments
    PSMN6R0-25YLDX Specifications
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 25V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 61A
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) 4.5V, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 1mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.5nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 705pF @ 12V
    Vgs (Max) ±20V
    FET Feature Schottky Diode (Body)
    Power Dissipation (Max) 43W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.75 mOhm @ 15A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)