ADG1408YRUZ
ADG1408YRUZ
ADG1408YRUZ
Part Number
ADG1408YRUZ
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP
Data sheet
ADG1408YRUZ.pdf
Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Delivery Services
ADG1408YRUZ
Comments
    ADG1408YRUZ Specifications
    PackageBulk,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    Crosstalk-70dB @ 1MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    -3db Bandwidth60MHz
    Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Switch Circuit-
    Charge Injection-50pC
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Supplier Device Package16-TSSOP
    On-State Resistance (Max)4.7Ohm
    Voltage - Supply, Dual (V±)±4.5V ~ 16.5V
    Switch Time (Ton, Toff) (Max)120ns, 120ns
    Voltage - Supply, Single (V+)5V ~ 16.5V
    Current - Leakage (IS(off)) (Max)200pA
    Multiplexer/Demultiplexer Circuit8:1
    Channel Capacitance (CS(off), CD(off))14pF, 80pF
    Channel-to-Channel Matching (ΔRon)200mOhm