CD74HCT4053M96G4
CD74HCT4053M96G4
CD74HCT4053M96G4
Part Number
CD74HCT4053M96G4
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC
Data sheet
CD74HCT4053M96G4.pdf
Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Delivery Services
CD74HCT4053M96G4
Comments
    CD74HCT4053M96G4 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    Crosstalk-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    -3db Bandwidth200MHz
    Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Switch CircuitSPDT
    Charge Injection-
    Number of Circuits3
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Supplier Device Package16-SOIC
    On-State Resistance (Max)130Ohm
    Voltage - Supply, Dual (V±)±1V ~ 5V
    Switch Time (Ton, Toff) (Max)-
    Voltage - Supply, Single (V+)4.5V ~ 5.5V
    Current - Leakage (IS(off)) (Max)100nA
    Multiplexer/Demultiplexer Circuit2:1
    Channel Capacitance (CS(off), CD(off))5pF, 8pF
    Channel-to-Channel Matching (ΔRon)5Ohm