HI3-0300-5
HI3-0300-5
HI3-0300-5
Part Number
HI3-0300-5
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
DUAL SPST CMOS ANALOG SWITCH
Data sheet
HI3-0300-5.pdf
Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Delivery Services
HI3-0300-5
Comments
    HI3-0300-5 Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    Crosstalk-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    -3db Bandwidth-
    Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
    Switch CircuitSPST
    Charge Injection-
    Number of Circuits2
    Operating Temperature0°C ~ 70°C
    Supplier Device Package14-PDIP
    On-State Resistance (Max)50Ohm
    Voltage - Supply, Dual (V±)±15V
    Switch Time (Ton, Toff) (Max)300ns, 250ns
    Voltage - Supply, Single (V+)±15V
    Current - Leakage (IS(off)) (Max)5nA
    Multiplexer/Demultiplexer Circuit1:1
    Channel Capacitance (CS(off), CD(off))16pF, 14pF