LTC1390CS#TRPBF
LTC1390CS#TRPBF
LTC1390CS#TRPBF
Part Number
LTC1390CS#TRPBF
Description
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC
Data sheet
LTC1390CS#TRPBF.pdf
Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Delivery Services
LTC1390CS#TRPBF
Comments
    LTC1390CS#TRPBF Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    Crosstalk-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    -3db Bandwidth-
    Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Switch Circuit-
    Charge Injection2pC
    Number of Circuits1
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
    Supplier Device Package16-SO
    On-State Resistance (Max)75Ohm
    Voltage - Supply, Dual (V±)±5V
    Switch Time (Ton, Toff) (Max)400ns, 200ns
    Voltage - Supply, Single (V+)3V
    Current - Leakage (IS(off)) (Max)5nA
    Multiplexer/Demultiplexer Circuit8:1
    Channel Capacitance (CS(off), CD(off))5pF, 10pF