MCP6V16UT-E/LTY.pdf
| Package | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel® |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| Slew Rate | - |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| -3db Bandwidth | - |
| Amplifier Type | Zero-Drift |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Current - Supply | 7.5µA |
| Number of Circuits | 1 |
| Current - Input Bias | 5 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Gain Bandwidth Product | 80 kHz |
| Voltage - Input Offset | 25 µV |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Current - Output / Channel | 17 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 5.5 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 1.6 V |