OPA2244EA/250G4
OPA2244EA/250G4
OPA2244EA/250G4
Part Number
OPA2244EA/250G4
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8VSSOP
Data sheet
OPA2244EA/250G4.pdf
Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Delivery Services
OPA2244EA/250G4
Comments
    OPA2244EA/250G4 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesMicroAmplifier™
    RoHSRoHS
    Slew Rate0.1V/µs
    Output Type-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    -3db Bandwidth-
    Amplifier TypeGeneral Purpose
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Current - Supply40µA (x2 Channels)
    Number of Circuits2
    Current - Input Bias10 nA
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Gain Bandwidth Product430 kHz
    Voltage - Input Offset700 µV
    Supplier Device Package8-VSSOP
    Current - Output / Channel25 mA
    Voltage - Supply Span (Max)36 V
    Voltage - Supply Span (Min)2.2 V