OPA350UA/2K5G4
OPA350UA/2K5G4
OPA350UA/2K5G4
Part Number
OPA350UA/2K5G4
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
Data sheet
OPA350UA/2K5G4.pdf
Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Delivery Services
OPA350UA/2K5G4
Comments
    OPA350UA/2K5G4 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesMicroAmplifier™
    RoHSRoHS
    Slew Rate22V/µs
    Output TypeRail-to-Rail
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    -3db Bandwidth-
    Amplifier TypeGeneral Purpose
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Current - Supply5.2mA
    Number of Circuits1
    Current - Input Bias0.5 pA
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Gain Bandwidth Product38 MHz
    Voltage - Input Offset150 µV
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Output / Channel40 mA
    Voltage - Supply Span (Max)5.5 V
    Voltage - Supply Span (Min)2.5 V