OPA353UA/2K5
OPA353UA/2K5
OPA353UA/2K5
Part Number
OPA353UA/2K5
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
Data sheet
OPA353UA/2K5.pdf
Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Delivery Services
OPA353UA/2K5
Comments
    OPA353UA/2K5 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesMicroAmplifier™
    RoHSRoHS
    Slew Rate22V/µs
    Output TypeRail-to-Rail
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    -3db Bandwidth-
    Amplifier TypeGeneral Purpose
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Current - Supply5.2mA
    Number of Circuits1
    Current - Input Bias0.5 pA
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Gain Bandwidth Product44 MHz
    Voltage - Input Offset3 mV
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Output / Channel40 mA
    Voltage - Supply Span (Max)5.5 V
    Voltage - Supply Span (Min)2.5 V