OPA4244EA/250G4
OPA4244EA/250G4
OPA4244EA/250G4
Part Number
OPA4244EA/250G4
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14TSSOP
Data sheet
OPA4244EA/250G4.pdf
Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Delivery Services
OPA4244EA/250G4
Comments
    OPA4244EA/250G4 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesMicroAmplifier™
    RoHSRoHS
    Slew Rate0.1V/µs
    Output Type-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    -3db Bandwidth-
    Amplifier TypeGeneral Purpose
    Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Current - Supply40µA (x4 Channels)
    Number of Circuits4
    Current - Input Bias10 nA
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Gain Bandwidth Product430 kHz
    Voltage - Input Offset700 µV
    Supplier Device Package14-TSSOP
    Current - Output / Channel25 mA
    Voltage - Supply Span (Max)36 V
    Voltage - Supply Span (Min)2.2 V