OPA4340EA/2K5G4
OPA4340EA/2K5G4
OPA4340EA/2K5G4
Part Number
OPA4340EA/2K5G4
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC CMOS 4 CIRCUIT 16SSOP
Data sheet
OPA4340EA/2K5G4.pdf
Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Delivery Services
OPA4340EA/2K5G4
Comments
    OPA4340EA/2K5G4 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesmicroPOWER™
    RoHSRoHS
    Slew Rate6V/µs
    Output TypeRail-to-Rail
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    -3db Bandwidth-
    Amplifier TypeCMOS
    Package / Case16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
    Current - Supply750µA (x4 Channels)
    Number of Circuits4
    Current - Input Bias0.2 pA
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Gain Bandwidth Product5.5 MHz
    Voltage - Input Offset150 µV
    Supplier Device Package16-SSOP
    Current - Output / Channel50 mA
    Voltage - Supply Span (Max)5.5 V
    Voltage - Supply Span (Min)2.5 V