RBD-75-L-00
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Coaxial Connectors (RF)
RBD-75-L-00
RBD-75-L-00
Part Number
RBD-75-L-00
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description
CONN BNC PLUG STR 75 OHM SOLDER
Data sheet
RBD-75-L-00.pdf
Category
Coaxial Connectors (RF)
Delivery Services
RBD-75-L-00
Comments
    RBD-75-L-00 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Features-
    Impedance75Ohm
    Cable GroupRG-6, 11, 12, 59, 144, 219
    Part StatusActive
    Housing ColorSilver
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypePlug, Male Pin
    Fastening TypeBayonet Lock
    Connector StyleBNC
    Frequency - Max4 GHz
    Number of Ports1
    Mounting Feature-
    Ingress Protection-
    Shield TerminationSolder
    Contact TerminationSolder
    Center Contact Material-
    RBD-75-L-00 FAQ
    1. How to order RBD-75-L-00 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the RBD-75-L-00 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RBD-75-L-00?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    RBD-75-L-00 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5413879-1 5413879-1 5413879-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB View
    142-0761-821 142-0761-821 142-0761-821 Cinch Connectivity Solutions Johnson 5000 CONN SMA JACK STR 50OHM EDGE MNT View
    031-6233 031-6233 031-6233 Amphenol RF 5000 CONN BNC JACK STR 50OHM EDGE MNT View