0JTD035.T
Home > All Products > Circuit Protection > Electrical, Specialty Fuses
0JTD035.T
0JTD035.T
Part Number
0JTD035.T
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CARTRIDGE 35A 600VAC/300VDC
Data sheet
0JTD035.T.pdf
Category
Electrical, Specialty Fuses
Delivery Services
0JTD035.T
Comments
    0JTD035.T Specifications
    SeriesPOWR-GARD®, POWR-PRO® JTD
    RoHSRoHS
    ClassJ
    Features-
    Fuse TypeCartridge
    Part StatusActive
    ApplicationsTransformer Protection
    Mounting TypeHolder
    Response TimeSlow Blow
    Package / CaseCartridge, Non-Standard
    Approval AgencyCE, CSA, UL
    Size / Dimension1.063" Dia x 2.374" L (27.00mm x 60.30mm)
    Voltage Rating - AC600 V
    Voltage Rating - DC300 V
    Current Rating (Amps)35A