0NLN175.X
Home > All Products > Circuit Protection > Electrical, Specialty Fuses
0NLN175.X
0NLN175.X
Part Number
0NLN175.X
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CARTRIDGE 175A 250VAC/VDC
Data sheet
0NLN175.X.pdf
Category
Electrical, Specialty Fuses
Delivery Services
0NLN175.X
Comments
    0NLN175.X Specifications
    SeriesPOWR-GARD® NLN
    RoHSRoHS
    ClassK5
    Features-
    Fuse TypeCartridge
    Part StatusActive
    ApplicationsElectrical, Industrial
    Mounting TypeHolder
    Response TimeFast Blow
    Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
    Approval AgencyCE, CSA, UL
    Size / Dimension1.563" Dia x 4.378" L (39.70mm x 111.20mm)
    Voltage Rating - AC250 V
    Voltage Rating - DC250 V
    Current Rating (Amps)175A