JLLN040.TXV
Home > All Products > Circuit Protection > Electrical, Specialty Fuses
JLLN040.TXV
JLLN040.TXV
Part Number
JLLN040.TXV
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CARTRIDGE 40A 300VAC/160VDC
Data sheet
JLLN040.TXV.pdf
Category
Electrical, Specialty Fuses
Delivery Services
JLLN040.TXV
Comments
    JLLN040.TXV Specifications
    SeriesPOWR-GARD® JLLN
    RoHSRoHS
    ClassT
    Features-
    Fuse TypeCartridge
    Part StatusActive
    ApplicationsElectrical, Industrial
    Mounting TypeThrough Hole
    Response TimeFast Blow
    Package / CaseRadial Bend Cylinder
    Approval AgencyCE, CSA, UL, UR
    Size / Dimension0.563" Dia x 0.874" L (14.30mm x 22.20mm)
    Voltage Rating - AC300 V
    Voltage Rating - DC160 V
    Current Rating (Amps)40A