JLLS035.TXP
Home > All Products > Circuit Protection > Electrical, Specialty Fuses
JLLS035.TXP
JLLS035.TXP
Part Number
JLLS035.TXP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CARTRIDGE 35A 600VAC/300VDC
Data sheet
JLLS035.TXP.pdf
Category
Electrical, Specialty Fuses
Delivery Services
JLLS035.TXP
Comments
    JLLS035.TXP Specifications
    SeriesPOWR-GARD® JLLS
    RoHSRoHS
    ClassT
    Features-
    Fuse TypeCartridge
    Part StatusActive
    ApplicationsElectrical, Industrial
    Mounting TypeBolt Mount
    Response TimeFast Blow
    Package / CaseCartridge, Non-Standard
    Approval AgencyCE, CSA, UL, UR
    Size / Dimension0.563" Dia x 1.500" L (14.30mm x 38.10mm)
    Voltage Rating - AC600 V
    Voltage Rating - DC300 V
    Current Rating (Amps)35A