JLLS175.XXP
Home > All Products > Circuit Protection > Electrical, Specialty Fuses
JLLS175.XXP
JLLS175.XXP
Part Number
JLLS175.XXP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CRTRDGE 175A 600VAC/300VDC
Data sheet
JLLS175.XXP.pdf
Category
Electrical, Specialty Fuses
Delivery Services
JLLS175.XXP
Comments
    JLLS175.XXP Specifications
    SeriesPOWR-GARD® JLLS
    RoHSRoHS
    ClassT
    Features-
    Fuse TypeCartridge
    Part StatusActive
    ApplicationsElectrical, Industrial
    Mounting TypeBolt Mount
    Response TimeFast Blow
    Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
    Approval AgencyCE, CSA, UL, UR
    Size / Dimension1.079" Dia x 3.252" L (27.40mm x 82.60mm)
    Voltage Rating - AC600 V
    Voltage Rating - DC300 V
    Current Rating (Amps)175A