LNRK070.V
Home > All Products > Circuit Protection > Electrical, Specialty Fuses
LNRK070.V
LNRK070.V
Part Number
LNRK070.V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CARTRIDGE 70A 250VAC/125VDC
Data sheet
LNRK070.V.pdf
Category
Electrical, Specialty Fuses
Delivery Services
LNRK070.V
Comments
    LNRK070.V Specifications
    SeriesPOWR-GARD®, POWR-PRO® LLNRK
    RoHSRoHS
    ClassRK1
    Features-
    Fuse TypeCartridge
    Part StatusActive
    ApplicationsElectrical, Industrial
    Mounting TypeHolder
    Response TimeSlow Blow
    Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
    Approval AgencyCE, CSA, QPL, UL
    Size / Dimension1.252" Dia x 5.874" L (31.80mm x 149.20mm)
    Voltage Rating - AC250 V
    Voltage Rating - DC125 V
    Current Rating (Amps)70A