PSR030FL0040Z
Home > All Products > Circuit Protection > Electrical, Specialty Fuses
PSR030FL0040Z
PSR030FL0040Z
Part Number
PSR030FL0040Z
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE SQUARE 40A 700VAC/600VDC
Data sheet
PSR030FL0040Z.pdf
Category
Electrical, Specialty Fuses
Delivery Services
PSR030FL0040Z
Comments
    PSR030FL0040Z Specifications
    SeriesPOWR-SPEED® PSR
    RoHSRoHS
    Class-
    FeaturesIndicating
    Fuse TypeSquare
    Part StatusActive
    ApplicationsSemiconductors
    Mounting TypeBolt Mount
    Response TimeFast Blow
    Package / Case-
    Approval AgencyCCC, CE, cURus, UL
    Size / Dimension1.969" L x 1.693" W x 1.929" H (50.00mm x 43.00mm x 49.00mm)
    Voltage Rating - AC700 V
    Voltage Rating - DC600 V
    Current Rating (Amps)40A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C