PSR073UL0315X
Home > All Products > Circuit Protection > Electrical, Specialty Fuses
PSR073UL0315X
PSR073UL0315X
Part Number
PSR073UL0315X
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE SQUARE 315A 1.3KVAC/1KVDC
Data sheet
PSR073UL0315X.pdf
Category
Electrical, Specialty Fuses
Delivery Services
PSR073UL0315X
Comments
    PSR073UL0315X Specifications
    SeriesPOWR-SPEED® PSR
    RoHSRoHS
    Class-
    FeaturesIndicating
    Fuse TypeSquare
    Part StatusActive
    ApplicationsSemiconductors
    Mounting TypeBolt Mount
    Response TimeFast Blow
    Package / Case-
    Approval AgencyCE, cURus, UL
    Size / Dimension2.882" L x 2.894" W x 3.130" H (73.20mm x 73.50mm x 79.50mm)
    Voltage Rating - AC1.3 kV
    Voltage Rating - DC1 kV
    Current Rating (Amps)315A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C