H25030-1SEZ
Home > All Products > Circuit Protection > Fuseholders
H25030-1SEZ
H25030-1SEZ
Part Number
H25030-1SEZ
Manufacturer
Eaton - Bussmann Electrical Division
Description
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS
Data sheet
H25030-1SEZ.pdf
Category
Fuseholders
Delivery Services
H25030-1SEZ
Comments
    H25030-1SEZ Specifications
    SeriesH250
    RoHSRoHS
    Voltage250V
    Fuse Size0.563" Dia x 2" L (14.3mm x 50.8mm)
    Fuse TypeCartridge
    Orientation-
    Part StatusActive
    Mounting TypeChassis Mount
    Contact Finish-
    Fuseholder TypeBlock
    Contact Material-
    Termination StyleScrew Terminal
    Number of Circuits1
    Current Rating (Amps)30 A