HPV-DV-12A
Home > All Products > Circuit Protection > Fuseholders
HPV-DV-12A
HPV-DV-12A
Part Number
HPV-DV-12A
Manufacturer
Eaton - Bussmann Electrical Division
Description
FUSE HLDR CART 1000V 12A IN LINE
Data sheet
HPV-DV-12A.pdf
Category
Fuseholders
Delivery Services
HPV-DV-12A
Comments
    HPV-DV-12A Specifications
    SeriesHPV
    RoHSRoHS
    Voltage1000V
    Fuse Size0.394" Dia x 1.496" L (10mm x 38mm)
    Fuse TypeCartridge
    Orientation-
    Part StatusActive
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Contact Finish-
    Fuseholder TypeHolder
    Contact Material-
    Termination StyleCrimp
    Number of Circuits1
    Current Rating (Amps)12 A