J70032-1CR
Home > All Products > Circuit Protection > Fuseholders
J70032-1CR
J70032-1CR
Part Number
J70032-1CR
Manufacturer
Eaton - Bussmann Electrical Division
Description
FUSE BLOCK CART 700V 100A PCB
Data sheet
J70032-1CR.pdf
Category
Fuseholders
Delivery Services
J70032-1CR
Comments
    J70032-1CR Specifications
    SeriesJ70100
    RoHSRoHS
    Voltage700V
    Fuse Size0.866" Dia x 2.283" L (22mm x 58mm)
    Fuse TypeCartridge
    Orientation-
    Part StatusActive
    Mounting TypeChassis Mount
    Contact Finish-
    Fuseholder TypeBlock
    Contact Material-
    Termination StyleBox Lug
    Number of Circuits1
    Current Rating (Amps)100 A
    For Use With/Related Products22mm x 58mm