JM60200-1MW16
Home > All Products > Circuit Protection > Fuseholders
JM60200-1MW16
JM60200-1MW16
Part Number
JM60200-1MW16
Manufacturer
Eaton - Bussmann Electrical Division
Description
FUSE BLOCK CART 600V 200A SMD
Data sheet
JM60200-1MW16.pdf
Category
Fuseholders
Delivery Services
JM60200-1MW16
Comments
    JM60200-1MW16 Specifications
    SeriesJM60
    RoHSRoHS
    Voltage600V
    Fuse Size1.625" Dia x 5.75" L (41.28mm x 146.05mm)
    Fuse TypeCartridge
    Orientation-
    Part StatusActive
    Mounting TypeChassis Mount
    Contact FinishTin
    Fuseholder TypeBlock
    Contact MaterialAluminum
    Termination StyleBox Lug
    Number of Circuits1
    Current Rating (Amps)200 A