T30030-2SR
Home > All Products > Circuit Protection > Fuseholders
T30030-2SR
T30030-2SR
Part Number
T30030-2SR
Manufacturer
Eaton - Bussmann Electrical Division
Description
FUSE BLOCK CART 300V 30A CHASSIS
Data sheet
T30030-2SR.pdf
Category
Fuseholders
Delivery Services
T30030-2SR
Comments
    T30030-2SR Specifications
    SeriesT300
    RoHSRoHS
    Voltage300V
    Fuse Size0.394" Dia x 0.875" L (10mm x 22.23mm)
    Fuse TypeCartridge
    Orientation-
    Part StatusActive
    Mounting TypeChassis Mount
    Contact Finish-
    Fuseholder TypeBlock
    Contact Material-
    Termination StyleBox Lug
    Number of Circuits2
    Current Rating (Amps)30 A