1.5KE10CAHR0G
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1.5KE10CAHR0G
1.5KE10CAHR0G
Part Number
1.5KE10CAHR0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO201
Data sheet
1.5KE10CAHR0G.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
1.5KE10CAHR0G
Comments
    1.5KE10CAHR0G Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, 1.5KE
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-201
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)9.5V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)108A