1.5KE13CAE3/TR13
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1.5KE13CAE3/TR13
1.5KE13CAE3/TR13
Part Number
1.5KE13CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC CASE-1
Data sheet
1.5KE13CAE3/TR13.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
1.5KE13CAE3/TR13
Comments
    1.5KE13CAE3/TR13 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageCASE-1
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)12.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)11.1V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)82A