1.5KE33A/54
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1.5KE33A/54
1.5KE33A/54
Part Number
1.5KE33A/54
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC 1.5KE
Data sheet
1.5KE33A/54.pdf
Delivery Services
1.5KE33A/54
Comments
    1.5KE33A/54 Specifications
    SeriesTransZorb®
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device Package1.5KE
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)31.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.7V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)28.2V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)32.8A