1.5SMB43A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1.5SMB43A
1.5SMB43A
Part Number
1.5SMB43A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 36.8VWM 76.6VC DO214AA
Data sheet
1.5SMB43A.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
1.5SMB43A
Comments
    1.5SMB43A Specifications
    Series1.5SMB
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)40.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp76.6V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)36.8V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)140.8A (8/20µs)