1.5SMC100
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
1.5SMC100
1.5SMC100
Part Number
1.5SMC100
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 85.5VWM 143.85VC DO214
Data sheet
1.5SMC100.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
1.5SMC100
Comments
    1.5SMC100 Specifications
    Series1.5SMC
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)90V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp143.85V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)85.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.1A